Village Highland Resort

भ्रष्टाचार नियन्त्रणका लागि पुन निर्माणमा सदाचार आवश्यक

भ्रष्टाचार नियन्त्रणका लागि पुन निर्माणमा सदाचार आवश्यक image

रक्तिम दैलेखी/ भक्तपुर । आफू अनुकूलको नीति, कानून निर्माण गरेर भ्रष्टाचारलाई संस्थागत गर्ने गरिएको भन्दै भ्रष्टाचार नियन्त्रणमा सबैमा सदाचार हुनुपर्ने छलफलका सहभागिले जोड दिएका छन् ।

ट्रान्सपरेन्सी इन्टरनेशनल (टिआई) नेपालले आज भक्तपुरमा आयोजना गरेको भूकम्पपछिको पुननिर्माणमा सदाचार अपनाऔं भन्ने सम्बन्धीको छलफल कार्यक्रममा सहभागि पत्रकार तथा आयोजकले मुलुकमा नीतिगत भ्रष्टाचार भएको निष्कर्ष निकालेको छ । अव भ्रष्टाचार भयो भनेर चुप लागेर बस्न नहुने उनीहरुले जोड दिएका छन् ।

कार्यक्रममा आयोजकका तर्फबाट अधिकृत दिनानाथ भटराईले मुलुकमा भ्रष्टाचार मौलाउँदै गएकोमा चिन्ता व्यक्त गर्दै भ्रष्टाचार निवारणका लागि अझ पत्रकारले अहम भूमिका खेल्नु पर्ने बताए । राजनीतिक दलले पाएको मतका आधारमा राज्यले राजनीतिक दललाई आर्थिक सहयोग गर्न सके नीतिगत भ्रष्टाचारमा कमी आउने उनको धारणा छ ।

सदाचार र निष्ठा सबैको मूलमन्त्र भए पनि नीतिगत भ्रष्टाचार बढ्दै जानु गम्भीर भएको संकेत गरे । नीति नियमले रोकेको काम गर्नु नै भ्रष्टाचार हो भन्दै शक्तिको दुरुपयोग गर्दै भ्रष्टाचारलाई संस्थागत गर्ने काम ठाउँठाउँमा भइरहेको जिकिर गरे । भ्रष्टाचारले मुलुक धरासयी बन्ने हुँदा नीतिगत भ्रष्टाचार नियन्त्रणमा सबै लाग्नु राज्य लाग्नु पर्ने टिआई नेपालका जुनु ढकालले बताइन् ।

भिडियाे हेर्न यहाँ क्लिक गर्नुहाेस्…

कार्यक्रममा पत्रकारहरुले पुन निर्माणमा देखिएका समस्या, चुनौती र समाधानका उपाएका बोरमा सूझाव दिए । भूकम्पले खुल्ला ठाउँ चाहिन्छ भन्ने सिकायो, तर पुन निर्माणले खुल्ला ठाउँ देख्यो कि भवन बनाईहाल्नु पर्ने झनझटिलो कार्य सृजना गरेको, गाउँमा भन्दा सहरमा निजीआवासले समस्या बनाइरहेकोमा चिन्ता व्यक्त गरे ।

सार्वजनिक नीतिमा विदेशीको स्वार्थ र नीति निर्माण तहमा स्वार्थ गाँसिएका व्यक्तिको संलग्नता हुँदा नीतिगत भ्रष्टाचार मौलाउदै गएकाले सबै चनाखो हुनु पर्ने छलफलको निष्कर्ष थियो ।

Kailashkhabar.com

Kailashkhabar.com

यो नेपाली भाषाको अनलाइन समाचार संस्था हो । हामी तपाईहरुमा देशविदेशका समाचार र विचार पस्कने गर्छौ । तपाईको आलोचनात्मक सुझाव हाम्रा लागी सधै ग्रह्य छ । हामीलाई पछ्याउनुभएकोमा धन्यवाद । हामीबाट थप पढ्न तल क्लिक गर्नुहोस् ।

कैलाश खवर का अरु लेखहरु पढ्नुस्

 • दुई दशकदेखिको सपना साकार image

  दुई दशकदेखिको सपना साकार

  म्याग्दी । बालमखोला सिँचाइ आयोजना निर्माण भएपछि म्याग्दीको बेनी नगरपालिका–४ बास्कुना, सुर्केमेला र थामडाँडाका बासिन्दाको दुई दशकदेखिको सपना पूरा भएको छ । खानेपानी, सिँचाइ तथा जलस्रोत डिभिजन कार्यालय म्याग्दीले...

 • दृष्टिविहीन केसीको सगरमाथा चढ्ने साहस image

  दृष्टिविहीन केसीको सगरमाथा चढ्ने साहस

  गलकोट । सगरमाथा आरोहणको कीर्तिमान सहजरूपमा सम्भव छैन । सहज हुँदो हो त सगरमाथा शिखर आरोहणको त्यति महत्व पनि हुने थिएन होला । निकै कम मानिसले ठूलो साहस र...

 • व्यावसायिक योजना बनाएर आयआर्जन गर्नेको सङ्ख्यामा वृद्धि image

  व्यावसायिक योजना बनाएर आयआर्जन गर्नेको सङ्ख्यामा वृद्धि

  खोटाङ । वैदेशिक रोजगारमा संलग्न खोटाङका ७६ प्रतिशत परिवारका सदस्यले व्यावसायिक योजना बनाएर आयआर्जन शुरु गरेका छन् ।बालसेवा समाज नेपाल नेर्पा खोटाङद्वारा सञ्चालित सुरक्षित आप्रवासन परियोजना ९सामी०ले गरेको सर्वेक्षणअनुसार...

 • नागढुङ्गा–मुग्लिन सडक विस्तार अघि बढाइने image

  नागढुङ्गा–मुग्लिन सडक विस्तार अघि बढाइने

  काठमाडौं । पूर्व–पश्चिम राजमार्गलाई विस्तार गर्ने सरकारको योजनाअनुसार नागढुङ्गा–मुग्लिन सडक बिस्तार अघि बढाइने भएको छ । यसअघि मुग्लिन–नारायणगढ सडक विस्तार गरिएकामा आगामी आवदेखि नागढुङ्गा–मुग्लिन बिस्तार गर्ने तयारी अघि बढाइएको...