Village Highland Resort

अब तीनजनासम्म बच्चा जन्माउन दिइने

अब तीनजनासम्म बच्चा जन्माउन दिइने image

चीन । काम गर्ने उमेरको जनसंख्यामा एकदमै छिटो व्यापक गिरावट आएपछि चीनमा दम्पत्तिहरुलाई तीनजनासम्म बच्चा जन्माउन दिइने भएको छ । चीनका राष्ट्रपतिले अध्यक्षता गरेको पार्टीको पोलिटब्यूरो बैठकले उक्त प्रस्ताव पारित गरेको हो ।

चीनको जनगणनाको तथ्यांकले काम गर्ने उमेरको जनसंख्यामा गिरावट आएको र ६५ बर्षमाथिको जनसंख्यामा बृद्धि भएको देखाएको थियो । अर्थतन्त्र र समाजमा जनसंख्याको सन्तुलनले भार थपेपछि र चीनको महत्वांकाक्षी आर्थिक लक्ष्यमा जोखिम उत्पन्न भएपछि तीनजनासम्म बच्चा जन्माउन पाउने नीति ल्याइएको हो ।

चीनमा त्यहाँको कम्युनिष्ट पार्टीले जनसंख्या बृद्धिदर नियन्त्रणका लागि भन्दै सन् १९८० देखि एकजनाभन्दा बढी बच्चा जन्माउन नपाउने नियम लागु गर्दै आएको छ । सन् १०७९ मा ल्याइएको एकबच्चा नीति अन्तरगत परिवार नियोजनको कानून नमान्नेहरुलाई कारवाही गरिदै आएको थियो । कतिपय परिवारले जरिवाना तिर्नुपरेको थियो भने कानून नमान्ने कैयनले जागिर गुमाएका थिए ।

कतिपय मामलामा आमाहरुलाई गर्भपतनका लागि बाध्य पारिएको थियो । एक बच्चा नीतिले आर्थिक बृद्धिदरमा असर गरेको भन्दै मापदण्डहरु सन् २०१५ मा केही खुकुलो बनाइएको थियो । सन् २०१५ देखि चीनमा एक दम्पत्तिले दुईजनासम्म बच्चा जन्माउन सक्ने नियम ल्याइएको थियो । यो नीतिले पनि चीनको जन्मदर बढाउन नसकेपछि अहिले नयाँ नीति ल्याइएको हो ।

सन् २०२० को जनगणना अनुशार गतबर्ष चीनमा १ करोड २० लाख बच्चाहरु जन्मिएका थिए । सन् २०१९ मा चीनमा १ करोड ४६ लाख बच्चाहरु जन्मिएका थिए । सन् २०१९ को तुलनामा जन्मदर १८ प्रतिशतले गिरावट आएको थियो । तर ६५ बर्षमाथिकाहरुको जनसंख्या भने १० बर्ष अगाडिको तुलनामा १८ दशमलव ७ प्रतिशतले बृद्धि भएको छ । एजेन्सी

Kailashkhabar.com

Kailashkhabar.com

यो नेपाली भाषाको अनलाइन समाचार संस्था हो । हामी तपाईहरुमा देशविदेशका समाचार र विचार पस्कने गर्छौ । तपाईको आलोचनात्मक सुझाव हाम्रा लागी सधै ग्रह्य छ । हामीलाई पछ्याउनुभएकोमा धन्यवाद । हामीबाट थप पढ्न तल क्लिक गर्नुहोस् ।

कैलाश खवर का अरु लेखहरु पढ्नुस्

 • अफगानिस्तानमा स्वास्थ्य सहायताकर्मीको हत्या image

  अफगानिस्तानमा स्वास्थ्य सहायताकर्मीको हत्या

  अफगानिस्तान । संयुक्त राष्ट्रसंघका एक वरिष्ठ अधिकारीले अफगानिस्तानमा भएको स्वास्थ्य सहायताकर्मीको हत्याको निन्दा गरेका छन् । अफगानिस्तानको नानगाहार प्रान्तमा पाँचजना स्वास्थ्यकर्मीको हत्या भएको थियो । साथै अरु केही स्वास्थ्य...

 • नागरिक सचेत नहुँदा २४ घण्टामा ६ हजार १३८ को मृत्यु image

  नागरिक सचेत नहुँदा २४ घण्टामा ६ हजार १३८ को मृत्यु

  काठमाडौँ । कोरोना महामारी दोस्रो लहरको संक्रमण हटस्पट’ बनेको भारतमा एकैदिन ६ हजार १ सय ३८ जनाको मृत्यु भएको छ । दिनहु संक्रमितको संख्या एक लाखभन्दा कममा झरे पनि...

 • प्रधानमन्त्रीले गरे २३ वर्ष कान्छी किशोरीसंग विवाह image

  प्रधानमन्त्रीले गरे २३ वर्ष कान्छी किशोरीसंग विवाह

  काठमाडौं । बेलायतका प्रधानमन्त्री बोरिस जोनसनले शनिबार आफुभन्दा २३ वर्ष कान्छी किशोरीसंग गुपचुपमा विवाह गरेका छन् । बेलायती मिडिया रिपोर्टलाई उद्धृत गर्दै समाचार एजेन्सी रोयटर्सले आफ्नी प्रेमिका केरी साइमन्ड्सँग...

 • सिरियामा राष्ट्रपतिका लागि निर्वाचन शुरु image

  सिरियामा राष्ट्रपतिका लागि निर्वाचन शुरु

  सिन्ह्वा ।सिरियामा राष्ट्रपति पदका लागि निर्वाचन शुरु भएको छ । सिरियाली अधिकारीहरुले बुधबार यहाँको राष्ट्रपति पदका लागि शुरु भएको निर्वाचनमा मतदान भइरहेको बताएका छन् । समाचारमा जनाइएअनुसार यहाँ सुरक्षाको...